Šance v boji s koronavirem zvyšuje větrání!
Boj proti zákeřnému Covidu začínal mytím rukou, protože se ukázalo, že virové částice přežívají na různých površích od hodin až po dny. Kvůli šíření kapénkami jsme zase nosili roušky a udržovali rozestupy, takže ve výsledku platilo pravidlo 3R – ruce, roušky, rozestupy.
Rok života s pandemií přinesl hlubší poznání tohoto zákeřného nepřítele, proto dnes víme, že virové částice se nepřenášejí jen kapénkami, ale taky v aerosolech. Při trasování v Jižní Koreji zjistili, že se nakazili lidé při kontaktu, který trval jen pár minut a byl na vzdálenost čtyři až šest metrů. Kapénkami by to nebylo možné, důvodem byly aerosoly, schopné cestovat vzduchem mnoho metrů. Za této situace pravidlo 3R nezaručuje dostatečnou ochranu. Je nutno přidat ještě větrání, aby cirkulující vzduch odnesl aerosoly pryč. Výzkum ukázal, že dostatečný přísun čerstvého vzduchu snižuje riziko nákazy o 70 až 80 procent.
Jak správně větrat?
Není nutné mít otevřené okno celý den. Je dobré větrat opakovaně na krátkou dobu, aby se vyměnil vzduch v místnosti a viry se nekumulovaly. Nestačí k tomu ale jen otevřená ventilačka, virus z místnosti vyžene jedině pořádný průvan. Nejúčinnější je jednou za půl hodiny či hodinu otevřít naplno dveře a všechna okna. Při rozdílu vnitřní a venkovní teploty deset stupňů dojde ke kompletní výměně vzduchu v místnosti za 5 minut. Rázem je tam nulová koncentrace viru. Při letních teplotách je ale třeba pro dosažení stejného účinku větrat déle.
Kromě zředění koncentrace mikroorganismů ve vzduchu má větrání ještě jeden významný zdravotní přínos. Upravuje vlhkost vzduchu v místnosti na optimální hodnotu. Pro lidské tělo totiž není dobrý ani příliš vlhký, ani příliš suchý vzduch. Souvisí to se schopností dýchat a s plicní ventilací. Když je příliš vlhko, tak se člověk skoro nemůže nadechnout. Navíc je vlhko velmi dobrým prostředím pro rozvoj a množení mikroorganismů. Sucho je ale pro člověka nepříznivé taky, protože při něm vysychají sliznice, a tak ztrácejí přirozenou obranyschopnost. K přenosu viru pak dochází rychleji. Navíc mikroorganismy, zejména bakterie a viry, se v suchém prostředí šíří mnohem lépe, než když je vlhkost na 40 až 55 procentech.
K vyvětrání stačí jediné tlačítko
A teď ruku na srdce, zvednete se každou hodinu a jdete otevřít všechna okna, abyste vyvětrali a zajistili si zdravé vnitřní prostředí? Při současných omezeních, kdy se v domácnostech stěží může objevit někdo jiný než rodinný příslušník, může být potřeba frekvence větrání mírnější, ale pravidelně otevírat všechna okna se nikomu nechce ani při delších intervalech. A přitom je řešení tak snadné! Stačí si pořídit střešní okna s elektrickým nebo solárním napájením.
Všechna takováto okna ovládáte stisknutím tlačítka na jediném dálkovém ovladači, a to odkudkoliv v domě. Dobrou zprávou je, že na dálkové ovládání můžete adaptovat i svá stávající manuálně ovládaná kyvná okna Velux. Dodatečná motorizace oken má snadnou instalaci a nyní je dostupná za výhodnou cenu.
Nezdržujte se s tlačítkem, zvolte aplikaci
Dálkově ovládaná okna můžete napojit na systém Velux Active with Netatmo, který se o zdravé vnitřní klima postará automaticky. Na správné větrání pak můžete sami přestat myslet, a přesto získáte zdravější vnitřní prostředí.
Systém Velux Active s technologií Netatmo k inteligentnímu ovládání střešních oken a jejich doplňků používá senzory, případně jej můžete odkudkoliv řídit sami prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Chytré senzory neustále monitorují teplotu, vlhkost a úroveň CO2, a podle toho otevírají a zavírají okna. O bezpečnost nemusíte mít starost, dešťový senzor zajistí automatické zavření okna v případě deště.
Aplikaci Velux Active pro ovládání vnitřního klimatu je možno snadno nainstalovat i bez odborné pomoci. Fungovat bude hned po zapojení. Pro ty, kteří mají rádi technické vychytávky, je tu dobrá zpráva – Velux Active je kompatibilní s příslušentvím Apple HomeKit, díky čemuž můžete okna Velux ovládat pouhým hlasem.
Článek jsme začínali zdůvodněním potřeby větrání kvůli lepší ochraně před nákazou. S tím souvisí informace, že všechna nastavení systému Velux Active mohou být upravena podle osobních preferencí – tedy se zvýšenou potřebou větrání kvůli ochraně před Covidem.