Solární technologie známe z vlastní praxe
DACHDECKER, jako odborník na vše kolem střech, vám v současném boomu solárních technologií může poskytnout neocenitelnou vlastní zkušenost. Před dvěma lety jsme totiž na pobočce v Kladně instalovali na střeše systém Lindab Solar Roof - plechovou krytinu s integrovanými solárními články.
O nové pobočce v Kladně jsem vás již informovali ZDE
Marek Dvořák, manažer pobočky, začíná tím, jak k tomu vůbec došlo.
Ve fázi projektování jsme o variantě fotovoltaiky na střeše vůbec neuvažovali. Ale v době, kdy jsme se dostali do fáze střechy, přišla zajímavá nabídka od firmy Lindab. Zvažovali jsme ji. Ne primárně kvůli finančním úsporám, ale protože jsme chtěli být moderní. Současnost nám potvrzuje, že to tehdy bylo rozhodnutí velmi dobré. Montáž elektrárny proběhla na podzim 2019 a zapojili nám ji zkraje příštího roku. Máme tak za sebou už téměř dva roky zkušeností.
Jak instalace FV elektrárny probíhala?
Na sedlové střeše pobočky jsme měli navrženy nadstandardní extrémně dlouhé plechy na celou délku spádnice. Dokonce nám je museli vyrábět speciálně na zakázku. Kvůli délce plechů nebylo možno fotovoltaické články na povrch krytiny aplikovat už ve výrobě. Hrozilo totiž jejich poškození transportem. Články nám proto byly montovány dodatečně, až přímo na střeše. Standardně se ale na stavbu doručuje plech s už instalovaným solárním článkem.
Jak montáž článků probíhala?
Autíčko, které přijelo namontovat FV články, bylo úplně malé. Proto jsem se ptal: Chlapi, kde máte ty panely? Měl jsem představu klasického panelu, desky 2 x 1 metr. Jenže tohle byly roličky speciální samolepicí fólie. Pánové podklad očistili, odmastili, nalepili fotovoltaickou fólii a jen ji uhladili speciálním válečkem. To bylo celé. Solární články jsou instalovány jen na straně orientované na jihozápad, kde zabírají sotva čtvrtinu plochy.
Jak probíhalo zapojení?
Samolepky mají vývody s konektory, které se následně pospojují a jeden hlavní kabel to odvede do řídící jednotky. Na střeše je kabel veden pod lávkou, aby byl krytý, až ke štítu. Kabeláž nám totiž neprostupuje střechou, ale boční fasádou ve štítu. Detail prostupu je otočený proti vodě nahoru, aby nemohla zatéct voda. Pod provětrávanou fasádou je kabeláž schovaná v chráničce.
Byly nutné nějaké další úpravy střechy kvůli FV?
Ne, vůbec žádné, ani z požárního hlediska. Jediným požadavkem byl vodotěsný prostup do budovy, s čímž jsme si poradili úplně na pohodu. Řešit jsme nemuseli ani ochranu před bleskem, protože na komerčních budovách je standardně hromosvod realizovaný dost složitě.
Už jste solární články museli čistit, aby neztratily účinnost?
Zatím stačí smývání deštěm a články vykazují stále stejný výkon.
Fotovoltaika je dobrá věc.
Jak efektivní je vaše fotovoltaická elektrárna?
Projektovaný výkon byl na 70 % spotřeby pobočky, a toho zhruba dosahujeme. Pořizovací hodnota cca 300 tisíc korun za tehdejších podmínek představovala návratnost maximálně 10 let. Při současném zdražování to vypadá na 6 let. De facto jsme čistě elektrická pobočka. Sice máme plyn, ale ten téměř nevyužíváme. Naše roční náklady na energie jsou někde na úrovni rodinného domu. Což je skvělé. V každém případě po dvou letech zkušeností můžu tohle řešení doporučit - fotovoltaika je dobrá věc.
A co vy, už jste měli šanci vidět naši pobočku v Kladně naživo?