Zahradní domek na malém prostoru vyhoví mnoha nárokům
Máte u domu velkou zahradu a náčiní pro její údržbu byste potřebovali někam uskladnit? Případně máte jen zahradu a kromě místa na skladování nářadí by se vám hodilo i místo, kde by bylo možno přespávat, abyste si pobyt v přírodě jaksepatří užili? V obou případech je řešením zahradní domek.
Hlásit se nic nemusí
Jako zahradní domek se označuje funkční drobná stavba s nízkými pořizovacími náklady. Také legislativa je v případě zahradních domků velmi vstřícná. Ovšem s drobným rozdílem mezi samostatným zahradním domkem a doplňkovou stavbou u domu.
Podle nového stavebního zákona ani jeden z uvedených typů zahradních domků nepodléhá stavebnímu řízení ani ohlášení. Ovšem za předpokladu, že má zastavěnou plochu maximálně 25 m2, jen jedno nadzemní podlaží a celkovou výšku do 5 metrů. Limit pro podsklepení jsou 3 metry. Důležitý je i způsob osazení stavby do terénu, při kterém musí zůstat odstup alespoň 2 metry od hranice pozemku. Legislativa také ukládá povinnost zachovat na pozemku se stavbou alespoň 50 % volné plochy, schopné vsakovat dešťovou vodu.
Charakteristika zahradních domků dle zákona
Zastavěná plocha | max 25 m2 |
Nadzemní podlaží | max 1 |
Celková výška | do 5 m |
Podsklepení | do 3 m |
Pokud bude zahradní domek stát na pozemku budovy, ke které náleží, pak máte vyhráno a můžete hned začít stavět. Bez nutnosti cokoliv oznamovat stavebnímu úřadu. Jestliže ale má být jen součástí zahrady, bez rodinného domu či chalupy, pak je nutné získat územní souhlas. Musíte k tomu navštívit stavební úřad a pro získání územního souhlasu doložit schéma stavby, situační výkres a popis stavby. Razítko autorizovaného projektanta není zapotřebí. Na rozhodnutí má stavební úřad 30 dní a po jeho souhlasném stanovisku se můžete pustit do stavění.
Jaký materiál pro zahradní domky?
Stavební zákon direktivně neurčuje materiály na stavbu zahradních domků, ty nejčastěji užívané se vykrystalizovaly z jejich charakteru.
Materiály pro zahradní domek
- dřevo
- plech
- plast
Doplňková stavba není určena k trvalému bydlení, takže si vystačí s jednoduchou konstrukcí bez zateplení. Díky tomu je realizace rychlá a cenově dostupná. Nejčastěji se používají různé stavebnicové systémy, především ze dřeva, ale také z plechu nebo plastů.
Okno v zahradním domku pro uskladnění být nemusí, ale s ním je prostor prosvětlený a lépe se v něm orientuje.
Dřevo vede
Jednoduchá stavba z přírodního materiálu se do krásné zahrady začlení nejlépe a nepotlačí její půvab. Proto je dřevo stále nejoblíbenějším materiálem zahradních domků. Ze dřeva postaví zahradní domek na míru tesař, případně si můžete pomoci sami. Stačí si nechat dřevo nařezat v některé z mnoha výroben s CNC stroji. Na zahradu vám dodají balík opracovaných a očíslovaných trámů, které podle přiloženého schématu sestavíte jako skládačku.
Můžete také sáhnout po typizovaných dřevěných stavbách z dílců. Nabízí se několik rozměrových řad dílců, ze kterých snadno sestavíte chatku požadovaných parametrů. Sortiment začíná u jednoduchých staveb bez oken v hodnotě několika tisíc korun a končí u objektů s krytou verandou, určených k obývání.
Kvalitu stavby ze dřeva ovlivňuje tloušťka prken v podlaze a ve střeše. Ani podlaha, ani střecha se totiž nesmějí při větším zatížení prohýbat. Zato pro stěny stačí prkna s minimální tloušťkou 16 mm u nejmenších staveb, obvykle se ale používají tloušťky 19 až 34 mm.
Dřevěný zahradní domek
Výhody | Nevýhody |
✅ přírodní materiál ✅ na nářadí i k bydlení |
❌ vyšší cena
|
Plech a plast spíš na pomocné stavby
Pro menší zahradní domky s půdorysem 2×2 metry, které slouží jen k uskladnění nářadí, se používají plasty a plech. Bude-li zde uskladněno jen ruční nářadí, pak stačí jednoplášťová konstrukce, ukotvená k zemi jen pomocí zemních vrutů.
Pokud by měl přístřešek sloužit i pro uskladnění motorových pomocníků, pak jsou vhodnější větší dvouplášťové domky s betonovou podlahou. Jejich zateplené stěny tolik nepromrzají, což je pro techniku výhodnější.
Počítejte ale s tím, že stavby z plechu či plastu se svým okolím neladí tak jako dřevo. Pokud se ovšem nerozhodnete pro variantu s dřevěným dekorem. Jejich výhodou ale je okamžitá instalace, snadná montáž a bezúdržbovost. Při transportu jistě oceníte i nízkou hmotnost celého domku. Po dovezení na místo se ale tenhle benefit mění na handicap – domek má horší stabilitu! Nutné je proto jeho dobré ukotvení.
Plechový / plastový zahradní domek
Výhody | Nevýhody |
✅ nízká cena ✅ okamžitá instalace ✅ snadná montáž ✅ bezúdržbovost |
❌ horší stabilita ❌ nutné dobré ukotvení ❌ není vhodný na bydlení |
Základy
- základové pasy
- štěrkový podsyp
- základové patky
Zahradní domky musejí mít pevné základy, stejně jako kterákoliv jiná stavba. Na rozdíl od nich je ale v tomto případě betonová základová deska jednoduchá, protože zahradní domek nemá přípojky. Deska se betonuje buď na základové pasy nebo na štěrkový podsyp tloušťky min. 20 cm.
Dřevěný zahradní domek lze také osadit na základové patky vytažené nad terén. Má-li dřevěná stavbička nohy v suchu, vydrží v zahradě dlouhá léta.